header
صفحه اصلی | چرا رئیسی | چرا ادامه دولت | شبکه استانی | اخبار | یاداشت ها

پاسخ رهبر انقلاب به فهم ناقص روحانی از روایت امام علی(ع)

"در نظر اسلام حق رأی مردم و انتخاب مردم چقدر مهم است و اگر كسی در باب اسلام غیر از این نظر بدهد، یقیناً نسبت به اسلام جفا شده...
پاسخ رهبر انقلاب به فهم ناقص روحانی از روایت امام علی(ع)

حسن روحانی روز گذشته درباب مشروعیت ولایت و حکومت با اشاره به روایتی از امیرالمومنین گفته است: امیرالمومنین مبنای ولایت و حکومت را نظر و انتخاب مردم میداند. حضرت گفت هر کسی که شما برگزینید من هم اطاعت می‌کنم.

این سخنان بازتابهای مختلفی داشت که در پست های بعدی ببشتر به ان می پردازیم. اجمالا در پاسخ به فهم غلط روحانی، به بخشی از خطبه رهبر معظم انقلاب در این باره اشاره می کنم:

"در نظر اسلام حق رأی مردم و انتخاب مردم چقدر مهم است و اگر كسی در باب اسلام غیر از این نظر بدهد، یقیناً نسبت به اسلام جفا شده.

یك روایت، روایت امیرالمؤمنین است كه در كتاب معروف سلیم بن قیس هلالی نقل شده؛ در آنجا از قول امیرالمؤمنین اینجور نقل شده كه: «و الواجب فی حكم اللّه و حكم الاسلام علی المسلمین بعد ما یموت امامهم او یقتل»؛ وقتی كه رئیس یك جامعه و حاكم یك كشور و یك امت اسلامی از دنیا برود یا كشته بشود، واجب است بر مردم به حكم اسلام و به حكم خدا كه: «ان لا یعملوا عملا و لا یحدثوا حدثا و لا یقدّموا یدا و لا رجلا و لا یبدئوا بشی‌ء قبل ان یختاروا لانفسهم اماما»؛ هیچ كاری نباید بكنند، هیچ اقدامی را شروع نباید بكنند، به هیچ عمل بزرگ و كوچكی دست نباید بزنند، در هیچ كاری سرمایه‌گذاری نباید بكنند، تا اینكه یك امامی را معین بكنند و اختیار بكنند.

اینجا مسئله‌ی «اختیار» دارد. یعنی گزینش حاكم برای جامعه‌ اسلامی و رئیس امت اسلامی و كشور اسلامی به عنوان یك واجب برای مردم معرفی شده، آن هم واجبی با این اهمیت كه باید از همه‌ی كارها مردم او را جلوتر بیندازند و مقدم بدانند و به او اقدام بكنند.

آنوقت شرایط آن رئیس كشور و نظام اسلامی را ذكر كرده: «اماما عفیفا عالما ورعا عارفا بالقضاء و السّنة»،(۱) تا آخر حدیث كه اینجا تعبیر، تعبیر اختیار است؛ یعنی انتخاب و گزینش.

یك روایت دیگر باز از قول امیرالمؤمنین نقل شده كه در روزی كه با آن حضرت مردم بیعت كردند كه روز جمعه هم بود، حضرت آمدند مسجد، جمعیت بسیار زیادی در مسجد مدینه جمع شده بودند و امیرالمؤمنین با صدای بلند به مردم اینجور فرمودند: «ایّها النّاس انّ هذا امركم لیس لاحد فیه حقّ الّا من امّرتم»؛(۲) یعنی ای مردم این مسئله‌ شماست، قضیه قضیه‌ شماست، كاری است متعلق به شما مردم و هیچ كس حقی در این كار، یعنی در خلافت و حكومت ندارد، «الّا من امّرتم»؛ مگر كسی كه شما او را امارت بدهید و حاكمیت بدهید.

اینجا هم باز ملاحظه میكنید كه امیرالمؤمنین نه در مقام احتجاج با دشمن، نه در مقام مباحثه و مجادله و اخذ به حجت خصم، بلكه با مردم خودش، با همان كسانی كه او را قبول دارند، با او بیعت كردند، از او تقاضا كردند كه همه چیز را میتواند با آنها صریحاً در میان بگذارد، به آنها میگوید كه هیچ كس حق ندارد، مگر آن كسی كه شما او را امارت دادید.

البته روشن است همان طور كه گفتیم این در آنجائی است كه به نصب الهی اخذ نشده. یعنی امیرالمؤمنین كه منصوب خدا و به دست پیغمبر هست، به این نصب عمل نشده، حالا كه عمل نشده، جز امیر كردن مردم و انتخاب مردم هیچ راه دیگری برای انتخاب كسی وجود ندارد.

 در یك روایت دیگری كه باز از قول امیرالمؤمنین (علیه الصّلاة و السّلام) نقل شده، حضرت در نامه‌ای به دوستان خودشان میفرمایند كه پیغمبر اكرم یك دستوری داد، یك پیمانی از من گرفت؛ «عهد الیّ عهدا»، كه در آن دستور اینجور آمده كه: «فان ولّوك فی عافیة و اجمعوا علیك بالرّضا فقم بامرهم»؛(۳) یعنی در آنجا پیغمبر گفته علی جان اگر امت بر تو اتفاق نظر پیدا كردند و دور تو را گرفتند و از تو خواستند و مشكلی به وجود نیامد - توجه كنید به اینكه چطور مصالح مهمی وجود دارد كه حتی این مسئله را تحت‌الشعاع قرار میدهد، مثل وحدت عالم اسلام و وحدت امت اسلامی، در آنجائی كه نبودن وحدت كیان اسلام را تهدید میكند، كه در زمان امیرالمؤمنین اینجور بوده - اگر با فرض عافیت، بدون اینكه مشكلی باشد، تشنجی باشد، اختلاف كلمه‌ای به وجود بیاید، جنگ داخلی‌ای درست بشود، مردم دور تو را گرفتند و از تو خواستند، آنوقت: «فقم بامرهم»؛ آنجا قیام به كار مردم بكن و زمام امور آنها را در دست بگیر.

از این روایات و روایات فراوان دیگری كه وجود دارد، حالا ولو بعضی از اینها از لحاظ سند هم مورد تردید باشد، از مجموع اینها كاملاً فهمیده میشود كه مذاق اسلام این است كه آنجائی كه نصب الهی نیست یا نصب الهی معمولٌ‌به نیست و عمل به آن نشده، آنجا یك راه بیشتر وجود ندارد و آن انتخاب مردم. است." خطبه‌های نماز جمعه‌ تهران (۱۳۶۶/۰۴/۱۲)

 


آقای روحانی! والله این مسیری که می‌روید سراب است

وقتی عاشقان هیلاری کلینتون برای ترامپ کف می‌زنند

روحانی پولدارتر از خاتمی و احمدی نژاد؛

سخنرانی تولیت آستان قدس رضوی در جمع باشکوه و حماسی مردم در مصلی امام خمینی (ره) تبریز

دعوت حجت الاسلام رئیسی از مردم

حجت الاسلام رئیسی در مراسم شب قدر حرم حضرت معصومه(س):

بازتاب های داخلی و خارجی فرمان انقلابی امام خامنه‌ای

دستور انقلابی امام خامنه‌ای

آقای آشنا شرمنده نیستید؟!

خسارت محض برجام حامی پر و پاقرص روحانی و ظریف را هم از خواب بیدار کرد

ییس جمهور فرانسه گفته «با روحانی درباره موشک‌های ایرانی هم مذاکره کردیم»؛ چرا این خبر تکذیب نمی‎شود؟/

خوابی که یک دانشجو برای رئیسی دیده بود!/

گزارشی از یک اتفاق تأسف‌برانگیر!

نباید جامعه را اسیر برجام کنیم

آغاز جنگ رسانه ایی برای شستشوی فکری مردم ایران؛

شرکت‌های اروپایی نیامده چمدان‌هایشان را بستند!

مذاکره تصمیم نظام بود نه برجام بدون تضمین

بازم دروغ به ملت!

داستان تصویری دروغی 5 ساله به نام برجام!

حجت‌الاسلام رئیسی: کسی یا کسانی عدالت‌خواه هستند که دغدغه قدس را دارند