header
صفحه اصلی | چرا رئیسی | چرا ادامه دولت | شبکه استانی | اخبار | یاداشت ها

استعفای روحانی یا عدم صلاحیت!

بحث‌ها برای استعفا و یا ماندن روحانی بالاگرفت/ موسویان: روحانی یا در دولتش خانه تکانی کند یا استعفا دهد؛ ظریف: خیال نکنید روحانی برود همه چیز درست می‌شود
استعفای روحانی یا عدم صلاحیت!

دولتی باید در سال اول خود پس از انتخابات از دستاوردها و تحقق وعده هایش بگوید حالا با وخیم شدن وضعیت اقتصادی کشور در محاصره‌ی انتقادات و فشارهای طرفداران خود قرار گرفته است. بسیاری از اصلاح طلبان که کورکورانه «تکرار کردند» حالا مصاحبه می کنند که دولت فعلی و کابینه توان مدیریت کشور را ندارد، در نتیجه یا استعفا دهد و یا حداقل تیم اقتصادی و وزرای خود را عوض کند.

 
به گزارش رجانیوز: حسین موسویان یک از همین افراد است. او که دبیر کمیته سیاست خارجی شورایعالی امنیت ملی در سالهای ۱۳۷۷ تا ۱۳۸۴ (یعنی زمانی که آقای روحانی به عنوان دبیر شورایعالی امنیت ملی بوده و همچنین عضو و سخنگوی تیم مذاکرات هسته ای در سالهای ۱۳۸۲ تا ۱۳۸۴ که مسئولیت پرونده هسته ای را آقای روحانی به عهده داشته و آقای ظریف نیز عضو تیم مذاکره کننده بوده چندی پیش در یک مصاحبه پیشنهاد جنجالی و مهمی را مطرح کرد. 
 
او که از مدافعان سیاست های حسن روحانی در سال های طولانی و حتی مذاکرات منتهی به برجام بوده است با انتقاد از کسانی که مذاکره مستقیم با آمریکا را مطرح کرده اند با پیشنهاد استعفای حسن روحانی به عنوان راه حل برای عبور از شرایط اقتصادی مورد توجه قرار گرفت.
 
 
موسویان گفت: «برای ایجاد اجماع و وحدت داخلی نیاز به درک درست از شرایط داخلی و خارجی کشور، فداکاری و ازخودگذشتگی است.»
 
وی در ادامه منظورش از فداکاری و ازخودگذشتگی را به طور واضح تری شرح داد و خواستار استعفای دولت شد: «بزرگان نظام باید قبل از هرچیز دراین مورد چاره‌اندیشی کنند؛ حتی به قیمت یک خانه‌تکانی اساسی در دولت یا حتی استعفای دولت فعلی و برگزاری انتخابات زودرس، زیرا استمرار وضع فعلی تا 2سال دیگر، ممکن است موجب لطمات غیرقابل جبران شود.»
 
اما مطرح شدن ماجرای استعفای حسن روحانی آن هم از بدنه اصلاح‌طلبان ترس و نگرانی را بر دولتی ها و ارتزاق کنندگان از این دولت در برداشت. 
 
همین امر باعث شد تا دولتی ها و حامیانی که تحمل استعفای دولت و اعلام علنی شکست سیاست های آن را ندارند دست به کارشوند. این دسته از دولتی ها که به نظر می رسد خودشان هم دارای اختلاف نظرات وسیع هستند تصمیم گرفتند یا مشکلات پیش آمده را انکار کنند، یا با فشار رسانه ای خواستار اصلاحات در بدنه دولت شوند و یا مردم را از عواقب نبودن روحانی بترسانند!
 
ظریف که با توهم کسب دستاوردهای اقتصادی مسئولیت عقب نشینی های تاریخی در مقابل آمریکا را برعهده داشت و با شکست برجام هم حاضر نشد از کار خود استعفا دهد امروز در یک سخنرانی به دفاع از دولت در مقابل مطالبه کناره گیری روحانی پرداخت.
 
او در جمع فعالان اتاق بازرگانی ایران در صحبتی که به نظر می رسد پاسخ به درخواست استعفای دولت توسط رفیق دیرین خود و روحانی(یعنی موسویان)بوده است آنها را از ایران بدون روحانی ترساند(!) و گفت: « خیال نکنید که اگر آقای روحانی رفت و اصولگرایان آمدند موفق می‌شوند!»
 
جهانگیری ونوبخت هم مانند خود روحانی سعی دارند تا با حربه انکار به سراغ فاجعه اقتصادی بروند. رئیس جمهور چندی پیش گفته بود:« گرانی‌های اخیر دلیل اقتصادی ندارد و جنگ روانی است.»
 
شهباز حسن‌پور، عضو کمیسیون برنامه و بودجه مجلس در خصوص جلسه غیرعلنی امروز مجلس با دولتی ها به نقل از جهانگیری گفت: « جای نگرانی درباره مسائل اقتصادی و وضعیت معشیتی مردم نیست» این صحبت ها همراه با بی عملی دولت نشان از راهبرد انکار مشکلات توسط دولت دارد.
 
اما رسانه های حامی دولت هم یا سر در برف کرده و به موضوعات حاشیه ای می پردازند و یا موضوع تغییرات در تیم اقتصادی دولت را پیگیری می کنند تا احتمالا کار به مساله استعفای روحانی کشیده نشود.
 
یک از این رسانه ها در انتقاد از دولت نوشته است: «گویا مملکت را به شوخی گرفته اند...کجای دنیا رانت فروش 380هزار سکه توسط 50نفر افشا می شود و کک دولتش گزیده نمی شود. چرا رانت‌خواران سکه های نجومی و حامیانش را معرفی نمیکنید؟ دولت از چه نگران است که تیم اقتصادی را تغییر نمی دهد؟ تا کجای این دره هولناک باید رفت تا حضرات فکری نو برای حل بحران کنند؟»
 
 
این رسانه حامی دولت با ذکر نا به‌سامانی‌های وسیع اقتصادی و بی‌کفایتی دولت از تغییرات در تیم اقتصادی دولت حمایت کرد و نوشت: «در این شرایط، سوال قابل تاملی اذهان را به خود مشغول می کند؛ دولت و رییس جمهور چرا هیچ تغییری در تیم ‏اقتصادی خود به وجود نمی آورند؟ تیم اقتصادی فعلی، ظاهرا تیمی با چند فرمانده و چند عضو بدون اختیار است. باید ‏وضعیت کشور به کدام فاجعه نزدیک شود تا بر اساس آن بتوان صحبت از تغییر در جایگاه هایی که اکنون در اختیار نوبخت، ‏نهاوندیان، کرباسیان، نیلی، سیف، شریعتمداری و سایر اعضای تیم اقتصادی دولت است، به میان کشید؟»
 
حالا باید دید آیا انکارکنندگان مشکلات اقتصادی کشور باز هم دلار هشت هزارتومانی و سکه نزدیک به سه میلیون تومان و تورم لجام گسیخته مسکن و خودرو را نادیده می گیرند و یا به تغییر تیم اقتصادی دولت می پردازند؟ به نظر می رسد استعفا محال ترین گزینه ای است که شکست خوردگان سیاسی اصلاح طلب به آن فکر می کنند و حاضر نخواهند شد صندلی های قدرت خود را رها کنند. اما هر چه هست اصلاح طلبان صاحب مقام و قدرت در کشور تاکنون نتوانسته اند راهی برای رفع مشکلات کشور و توجیه ناکارآمدی های خود پیدا کنند.پژمانفر همچنین در پاسخ به این سوال که انتظار مردم ورود جدی تر نمایندگان به بحران اقتصادی امروز کشور و حساب کشی از دولت است، خاطرنشان کرد: نگاه نمایندگان در این خصوص مبتنی بر این مسئله است که جراحی را به عنوان آخرین مرحله و آخرین راه حل انتخاب کنند.

پژمانفر همچنین در پاسخ به این سوال که انتظار مردم ورود جدی تر نمایندگان به بحران اقتصادی امروز کشور و حساب کشی از دولت است، خاطرنشان کرد: نگاه نمایندگان در این خصوص مبتنی بر این مسئله است که جراحی را به عنوان آخرین مرحله و آخرین راه حل انتخاب کنند.

حجت الاسلام پژمانفر، نماینده مردم مشهد در مجلس شورای اسلامی پیرامون چرایی عدم استیضاح روحانی در مجلس به خاطر بحران اقتصادی و اعتراضات مردم به عملکرد دولت در این خصوص گفت: ما نمایندگان اگرچه این ناتوانی و تمارضی که دولت در این زمینه نشان می دهد را موضوعی نگران کننده می دانیم و معتقدیم بیشتری سهم در مشکلات امروز اقتصادی کشور به خاطر نوع مدیریت دولتی هاست، اما در عین حال به این جمع بندی رسیدیم که اگر دولت به همین منوال بخواهد مسیر اقتصادی را ادامه دهد، علیرغم میل باطنی خود دست به جراحی بزرگ خواهیم زد. با ادامه این روند مصلحت کشور در استیضاح رئیس جمهور است.
 

به گزارش رجانیوز، این عضو فراکسیون ولایی مجلس همچنین تاکید کرد که ریشه اصلی مشکلات معیشتی جامعه نداشتن برنامه مشخص اقتصادی توسط دولت است. همین مسئله موجب می شود تا نمایندگان به صورت جدی تر از رئیس جمهور و وزرا مطالبه داشته باشند.
 
پژمانفر همچنین در پاسخ به این سوال که انتظار مردم ورود جدی تر نمایندگان به بحران اقتصادی امروز کشور و حساب کشی از دولت است، خاطرنشان کرد: نگاه نمایندگان در این خصوص مبتنی بر این مسئله است که جراحی را به عنوان آخرین مرحله و آخرین راه حل انتخاب کنند. 
 
نقش و تاثیرگذاری علی لاریجانی به عنوان ریاست مجلس در عدم تحقق استیضاح روحانی به خاطر اوضاع اقتصادی موصوع دیگری بود که پژمانفر به آن اشاره دارد. وی در این زمینه تصریح کرد: به غیر از سومدیریت واقعا عامل دیگری برای اوضاع فعلی نمی توان برشمرد و در این سومدیریت نیز مجلس نقش داشت.
 
نماینده مردم مشهد در پایان خاطرنشان کرد: آمریکا برای اولین بار نیست که علیه کشورما توطئه و تحریم می کنند. آمریکا در طول 40 سال گذشته همواره رفتاری خصومت آمیز با جمهوری اسلامی و ملت ما داشته و این موضوع برای مردم ما نیز امری مسلم است. در نتیجه ریشه مشکلات بیشتر به نوع مدیریت دولت برمیگردد.
 

گروه سیاسی_رجانیوز


خدا رحم کرد که من رییس جمهور نشدم که دلار 5هزار تومان شود!

روحانی بالاخره از استراتژی "زنونابین" دولتش پرده‌برداری کرد!

وزیرخارجه تا کی به خوش‌خیالی خود ادامه می‌دهد؟

رئیس اتحادیه کارگران قراردادی:

چرا اظهارات اخیر عراقچی مهم است؟

نشست «دولت سایه» با انجمن صنایع سلولزی ایران؛

لیبرال رفتند، ۲ اخلالگر اعدام شدند، دلار ارزان شد

بازهم ننگ حمایت آشکار غربی‌ها از اصلاح طلبان

دولتی که در تراز انقلاب اسلامی نیست؛

سید ابراهیم رئیسی امروز در جمع راهپیمایان 13 آبان

خسارت برجام

ظاهرا کارد به استخوان معاون اول رسیده

در حاشیه استعفای دو وزیر و سخنان بی سابقه معاون اول روحانی

توهین چندباره روحانی به مردم!

بیش از یک سال از تحریم سپاه توسط بانک‌های دولتی می‌گذرد

رئیسی در تجمع باشکوه ۳۶ هزار بسیجی خراسان رضوی در حرم مطهر رضوی

با حضور آیت‌الله رئیسی در قم

امکان توقیف اموال ۸۰درصد ملت ایران با پذیرش FATF

روحانی برای حفظ منافع حاضر است تا کجا به سخنان متناقض خود ادامه دهد؟

مردم یادتان هست؟!