header
صفحه اصلی | چرا رئیسی | چرا ادامه دولت | شبکه استانی | اخبار | یاداشت ها

حجت‌الاسلام رئیسی: کسی یا کسانی عدالت‌خواه هستند که دغدغه قدس را دارند

امروز آنچه جهاد با اشغالگران را رقم می‌زند میزهای مذاکره نیست
حجت‌الاسلام رئیسی: کسی یا کسانی عدالت‌خواه هستند که دغدغه قدس را دارند

حجت‌الاسلام سید ابراهیم رئیسی عصر امروز در اختتامیه ششمین کنفرانس بین‌المللی افق نو که در سالن همایش‌های بین‌المللی صدا و سیمای خراسان رضوی برگزار شده بود، اظهار کرد: امروز این توفیق نصیب شد که در جمع فرهیختگان و صاحبان خرد و اندیشه، حق‌خواهان و عدالت‌خواهان در نشستی با عنوان افق نو و موضوع فلسطین و توجه به قدس شریف حضور دارم.

وی افزود: این نشست که با حضور حق‌خواهان، عدالت‌خواهان و فرهیختگان از کشور‌های مختلف جهان با نگاهی به آینده روشن و افقی نو و با موضوع قدس به عنوان مهم‌ترین دغدغه مسلمانان و آزادی‌خواهان در عالم برگزار شده، قابل توجه است.

تولیت آستان قدس رضوی گفت: تفاوت اساسی این نشست با نشست‌های پیشین این است که این نشست در شهر مقدس مشهد و با عنایت حضرت علی بن موسی الرضا(ع) و در سایه سار مبارک این وجود نور و برکت تشکیل شده است.

رئیسی به شخصیت تمدن‌ساز حضرت رضا(ع) اشاره و تشریح کرد: تمدنی که به نام رضا در این منطقه رقم خورد، تمدن رضوی مدنیتی است که جلوه و ابعاد مختلفی داشته و دارد.

وی ادامه داد: جریان حق‌خواهی و عدالت‌خواهی جریان توجه به توحید و یکتاپرستی بود که بنیانگذار و مؤسس دین نبی مکرم اسلام(ص) است و همه جانشینان ایشان تأکید به یکتاپرستی داشتند، اما وجود مقدس امام رضا(ع) با سخن گفتن با همه صاحبان اندیشه ائتلافی به وجود آورد که این ائتلاف تشکیلش بی‌بدیل بود.

تولیت آستان قدس رضوی افزود: در واقع آنچه امام رضا(ع) در گفت‌وگوی بین مذاهب و ادیان توحیدی به وجود آوردند جلوه متحدی از یکتاپرستان، حق‌خواهان و عدالت‌خواهان بود.

رئیسی گفت: امروز باید به تبعیت از امام رضا(ع) ائتلافی را بر ضد الحاد نوین رقم بزنیم، اتحاد و ائتلاف بر ضد الحاد نوین و جریان سرمایه‌داری، جریانی که به دنبال از بین بردن همه حقوق انسان‌ها بوده و به دنبال کشورگشایی و اشغال است.

وی تصریح کرد: امروز جریان صهیونیست و کسانی که از آنها حمایت می‌کنند مسؤول از بین بردن حقوق همه انسان‌هاست. کسانی که معتقد به خدا هستند و کسانی که در دنیا خواهان عدالتخواهی و آزادی هستند، مسئله قدس شریف را به عنوان مهم‌ترین دغدغه خودشان می‌دانند.

تولیت آستان قدس رضوی افزود: کسی یا کسانی عدالت‌خواه هستند که دغدغه قدس را دارند. آوارگان فلسطین بیش از 5 میلیون نفر هستند، حقوق حق مسلم آن‌ها ضایع شده و 71 درصد از سرزمین فلسطین اشغال و به زندان بزرگی تبدیل شده است.

رئیسی با اشاره به قطعنامه‌های سازمان ملل در خصوص قدس گفت: برخلاف همه قطعنامه‌های سازمان ملل همچنان قدس در اشغال رژیم صهیونیستی است. امروز تمامی قراردادها با بی‌توجهی صهیونسیت‌ها و اشغالگران جایگاه خودش را از دست داده است.

عضو مجلس خبرگان رهبری یادآور شد: هدف از اشغال بیت‌المقدس، عادی‌سازی روابط کشورهای عربی با کشورهایی مثل آمریکاست و به دنبالش با تابعیت‌دادگان به آوارگان فلسطین و اینکه به جای آنکه اردن و صحرای باختری را جایگاه فلسطینی‌ها فرار دهند، صحرای سینا را قرار دادند تا آن‌ها را دور برانند.

رئیسی با بیان اینکه کشورهای مسلمان می‌توانند تعیین‌کننده باشند، یادآوری کرد: منظور از کشورهای مسلمان، دولت‌ها نیستند، چون دولت‌ها خود دست‌نشانده غربی‌ها هستند.

تولیت آستان قدس رضوی با تأکید براینکه امروز آنچه جهاد با اشغالگران را رقم می‌زند میزهای مذاکره نیست، خاطرنشان کرد: قراردادهای مختلف نمی‌توانند کاری را پیش ببرند، تنها چیزی که آینده فلسطین را رقم می‌زند مجاهده در میدان نبرد و ایستادگی و مقاومت است.

وی با اشاره به پیروزی حزب‌الله در انتخابات لبنان و ایستادگی سوریه در جنگ نیابتی و قهرمانی و مقاومت مردم یمن در مقابل بی‌رحمی‌های آل‌سعود که تداوم راهبردی جریان استکبار جهانی در منطقه هستند، افزود: آنچه نتیجه این پیشنهاد می‌بینم، شکست حتمی است و این‌ کار و غیرت مسلمانان جهان را برخواهد انگیخت و مردم غیرتمند فلسطین را در مقاومت مصمم‌تر خواهد کرد.

رئیسی، نتیجه این پیشنهاد را کاملاً روشن دانست و عنوان کرد: مگر امروز توانسته‌اند بعد از 70 سال مسئله قدس و فلسطین را حاشیه برانند؟ هرگز، بعد از این هم اقداماتشان هیچ اثری در حق‌خواهی عدالتخواهان نخواهد داشت.

عضو مجلس خبرگان رهبری تصریح کرد: نکته بسیار مهم آن است که این اقدام از بارزترین جلوه‌های تعارض به سرزمین ملتی است که 70 سال آوارگی را تحمل کرده‌اند.

رئیسی با اشاره به ساختار ناعادلانه روابط بین‌الملل بیان کرد: امروز باید سازمان ملل قبل از هرکس فریاد بزند که چرا این تجاوزها صورت می‌گیرد و ما معتقدیم اگر این ساختار مورد بازنگری قرار نگیرد این روش محکوم به نابودی است.

وی، آنچه امروز در منطقه شاهدش هستیم را حاصل ایمان و اراده مردمی توصیف کرد که برای احقاق حقشان ایستادگی می‌کنند و گفت: آمریکایی‌ها مثل همیشه دچار یک اشتباه بزرگ محاسباتی شدند و فکر می‌کنند که می‌توانند با این روش کاری را پیش ببرند، باید بدانند امروز جنگ، جنگ اراده‌هاست، ملتی اراده کرده که زنده بماند، خصوصاً که این اراده که نشأت گرفته از ایمان به خدا و حق‌طلبی است.

تولیت آستان قدس رضوی، هر روزی را که شاهد سلطه، سلطه‌گرانیم، روز نکبت خواند و تأکید کرد: امروز به آن جهت روز نکبت است که آمریکایی‌ها و صهیونیست‌ها ظلم فاحش می‌کنند و آن‌ها که باید فریاد بزنند سکوت کرده‌اند.

وی اظهار کرد: امروز قدس آرمان حق‌خواهان در سراسر عالم اعم از مسیحی و یهودی و مسلمانِ شیعی و سنی است و ائتلافی جهانی بر علیه الحاد نوین شکل گرفته است.

رئیسی، عاملان اشغال فلسطین را نه دولت‌ها که سرمایه‌داران معرفی و تشریح کرد: جریان مقاومت به آن‌ها اجازه نخواهند داد به آرزوهایشان برسند، چراکه این ائتلاف ادیان ابراهیمی، و توحیدی بر علیه اشغالگران است، باید حساب صهیونیست‌ها را از موسویان و حساب مستکبرین را از عیسوی‌ها و حساب آل‌سعود را از مسلمانان جدا کرد.

عضو مجلس خبرگان رهبری با بیان اینکه وضعیت امروز دنیا محصول سیاست بدون معنویت و دین است، تصریح کرد: نتیجه این امر کلاهک‌های هسته‌ای و تجاوز به حقوق ملت‌ها و وضعیت فعلی جهان شده است.

وی تأکید کرد: امام خمینی(ره) پرچم اسلام ناب و سیاست همراه با معنویت را بلند کرد و امروز جانشین به حق ایشان رهبر معظم امام خامنه‌ای(مدظله‌العالی) سخن و فریادشان این است که باید سیاست و روابط ما براساس دین و معنویت و اخلاق و عقلانیت باشد.

رئیسی با اشاره به اینکه فلسطین در 22 روز رژیم غاصب را به ستوه آورد، ادامه داد: آنچه سرنوشت منطقه را رقم خواهد زد، اراده جبهه مقاومتی است که دلداده به خداست و ایمان به حضرت حق دارد.

تولیت آستان قدس رضوی اظهار کرد: با تأسف امروز مدعیان حقوق بشر مهم‌ترین ناقضین حقوق بشر در دنیا هستند و اگر بخواهیم کیفرخواستی از جنایات آمریکا و رژیم صهیونیستی تنظیم کنیم، بسیار بلند خواهد شد، چراکه این‌ها تمام اقداماتشان جنایت علیه بشریت است.


وی با بیان اینکه امروز مردم مسلمان منطقه بیدار شده‌اند و این بیداری هرگز از بین نخواهد رفت، گفت: آنچه از بین نرفتنی است اصل بیداری اسلامی است و این بیداری روز به روز افزون خواهد شد.

رئیسی، قدس را مکانی مورد احترام همه ادیان توحیدی توصیف کرد و ادامه داد: آنچه آمریکایی‌ها انجام می‌دهند محکوم به شکست است و یک جنایت بزرگ علیه مردم فلسطین و منطقه و مسلمان‌هاست و غیرت فلسطینی‌ها هرگز اجازه نخواهد داد، کما اینکه اصل موضوع اشغال فلسطین هم همواره مورد مقاومت فلسطینی‌ها بوده و هست و موضوع فلسطین همواره موضوع اول جهان اسلام است.

تولیت آستان قدس رضوی در پایان خاطرنشان کرد: جمهوری سلامی اعلام کرده که حمایت از مردم مظلوم فلسطین جزء سیاست‌هایش است و ما آزادی قدس را هم هم اجرا شدنی و هم نزدیک می‌بینیم.