header
صفحه اصلی | چرا رئیسی | چرا ادامه دولت | شبکه استانی | اخبار | یاداشت ها

چگونه سیاست خارجی دولت روحانی، دلار را به 6000 تومان رسانده است؟

برجام فرصت سوزی بزرگی بود که وضعیت فعلی را رقم زد
چگونه سیاست خارجی دولت روحانی، دلار را به 6000 تومان رسانده است؟

مصطفی ظاهری - رجانیوز: وضعیت امروز اقتصادی کشور نشان داد که برجام فرصت سوزی بزرگی بود که وضعیت فعلی را رقم زد. وضعیت فعلی ای که مستعد به بدتر شدن هم دارد.

به گزارش رجانیوز؛ در این یادداشت بنا بر تحلیل چرایی کاهش ارزش ریال در برابر ارزهای خارجی را دارم. در یادداشت "چرا دلار گران" می شود به دلایل اقتصادی این موضوع پرداخته شد و در این وجیزه از منظر سیاست، بالخصوص سیاست های اقتصادی به این چرایی پاسخ داده خواهد شد.

وابستگی بسیار زیاد کشور به دلار باعث شد تا تحریم نفتی و بانک مرکزی در سال های 90 و 91 بر بازار ارز بیشترین اثرگذاری را داشته باشد و با این تحرشیم ها، کانال های تامین ارز (حواله و داخلی) کشور مختل گردد و این اختلال باعث افزایش قیمت دلار به عنوان اصلی ترین ارز خارجی مصرفی کشور و به واسطه آن سایر ارزهای خارجی گردد.

با این وصف، ضربه زدن به کانال تامین ارز کشور همان کانون اصلی ای بود که امریکایی ها توانسته بودند با همکاری شرکای اروپایی خود به آن ضربه زنند، پس عقل حکم می کرد اگر قرار بر یک معامله هسته ای است، این معامله به گونه ای رقم بخورد که پای غربی ها از گلوگاه های ارزی کشور برداشته شود. اما متاسفانه این اتفاق رقم نخورد و تحریم U-Turn پس از امضای برجام، همچنان باقی ماند و کشور در استفاده از دلار محروم ماند.


محرومیت باقی مانده دلاری در برجام در حالی صورت گرفته بود که کشور سالانه به بیش از 60 میلیارد دلار ارز نیازمند است و این محرومیت منجر به این شد که کشور از سه کانال، بدنبال دور زدن این محرومیت باشد. کانال چین، امارات و ترکیه.

با تحریم های سال 90، حساب های نهادهای رسمی ایرانی از بانک های اماراتی اخراج شدند و این امر موجب شد تا بانک مرکزی برای دور زدن تحریم، به همکاری با صرافی های غیر رسمی (مانند شرکت های للتجارة العامه) روی آورد.

چند اتفاق در دو سال اخیر رخ داده که منجر به اختلال در کانال های ارزی جایگزین شد که به ترتیب زمانی در زیر به آن اشاره می گردد:

1- دولت یازدهم شروط FATF را در تابستان 1395 پذیرفت و پشت بند آن، بانک های چینی بابت تراکنش های مالی شرکت های پتروشیمی، خواستار شفافیت اطلاعات و اعلام اصالت منبع پول شدند. تا قبل از این رویداد، ارز محصولات پتروشیمی فروخته شده به چین، بدون اعلام اصالت منبع به حساب های بانکی این صرافی های غیر رسمی در دوبی حواله می شد. این مسئله منجر به بلوکه شدن ارزهای شرکت های پتروشیمی در چین شد و ایران را از حدود 10 میلیارد دلار ارز محروم نمود که رقم بسیار بزرگی محسوب می گردد.

2- دومین رویداد رخ داده به 18ژانویه سال جاری میلادی بر می گردد. ایران برای دور زدن تحریم دلاری باقی مانده از برجام، قراردادی را با هالک بانک ترکیه برای سوآپ ارزی منعقد نمود. چرا که این تحریم دلاری خود به دلایلی منجر به این شد که کشور در حواله یورو به اروپا دچار مشکل شود و روند حواله یورو از بانک تجارتی ایران و اروپا (EIH Bank) به دبی مختل گردد. در مقابل در 18 ژانویه امسال مهمت هاکان اتیلا معاون مدیر کل بانکداری بین المللی هالک بانک ترکیه، توسط مقامات قضایی امریکا به اتهام کمک به ایران برای دور زدن تحریم ها به 30 سال حبس محکوم شد. در 22 ژانویه نیز ایسنا به نقل از پایگاه خبری احوال، اعلام کرد، ممکن است جریمه 37.5 میلیارد دلاری گام اول مقامات آمریکایی برای مجازات بانک ترکیه‌ای هالک بانک به اتهام نقض تحریم‌های ایران باشد. هر چند این جریمه ها به خاطر اظهارات رضا ضراب تاجر ایرانی-ترک در دادگاهی در منتهن مبنی بر اینکه در گذشته بین 100 تا 150 میلیارد دلار را به نمایندگی ایران از طریق نظام بانکداری بین‌المللی به واسطه هالک بانک ترکیه جابجا کرده، عنوان شده است؛ ولی هدف از این اقدامات امریکایی ها را نمی توان با همکاری اخیر نظام بانکی ایران و ترکیه ( هالک بانک، بانک زراعت و ...) برای سوآپ ارزی جهت حذف دلار در مبادلات تجاری و دور زدن تحریم های بانکی امریکا، منفک دانست. با این حال میزان این جریمه ها در تاریخ بی‌سابقه است و می توان آن را زهر چشمی برای تمامی بانک‌هایی دانست که به همکاری پولی با نظام بانکی ایران تمایل دارند.

3- همانطور که در یادداشت قبلی به آن اشاره شد مرکز "میانه‌روی" (المرکز العالمی لمکافحة الفکر المتطرف أو مرکز إعتدال) یا همان براندازی حکومت ‎ایران در سفر ترامپ به ‎عربستان آن را افتتاح شد. توافق برای تأسیس این مرکز در ۲۱ مه ۲۰۱۷ در دیدار ملک سلمان بن عبدالعزیز، شاه عربستان با دونالد ترامپ، رئیس‌جمهوری آمریکا در خلال برگزاری کنفرانس سران ریاض ۲۰۱۷ اعلام شد.

کمتر از هشت ماه پس از شکل گیری این مرکز، اولین خروجی آن در راستای افزایش شفافیت مالی در پنج کشور عضو شورای همکاری خلیج‌فارس (عمان اجرای این قانون را به سال 2019 موکول کرد) با وضع قانون مالیات پنج درصدی ارزش‌افزوده از ابتدای سال 2018 اجرایی شد. هر چند بهانه افزایش درآمد مالیاتی نیز در قالب اجرای این قانون  احصاء می گردد اما اصلی ترین نتیجه این اقدام چیزی نیست جز شفافیت اطلاعات مالی نظام اقتصادی این کشورها. با این وصف با اجرای این قانون از ژانویه سال جاری صرافی های غیر رسمی اماراتی امکان همکاری مطابق با شرایط سابق با ایران را از دست دادند و ریسک فعالیت ارزی برای این شرکت ها بسیار بالا رفت. برای همین در دو مرحله ژانویه و آوریل ( زمان اعلام اولین گزارش مالیاتی صرافی ها) با کاهش امکان تامین ارز برای بانک مرکزی، نرخ درهم افزایش یافت و درهم همراه با خود ارزش دلار و سایر ارزها را بالا کشید.

البته باید خاطر نشان کرد در دو سال اخیر فشار FATF برای انجام اقدامات ضد پولشویی در امارات نیز شدت یافته، به قدری که این فشار باعث شد تا نمایندگانی از بخش AML بانک مرکزی امارات در ابوظبی در بانک های دوبی مستقر شوند و تعداد بسیار زیادی از تراکنش ها و ال سی های ایرانی را برگشت زنند. این مسئله در چند ماه اخیر شدت یافته که بیشتر به نظر می رسد به خاطر استقرار سازمان CTFT پس از سفر ترامپ به عربستان در امارات باشد. سازمانی که برای مقابله با اقدامات پولشویی ایران فعالیت می کند.

این سه مورد فوق بیش از نود درصد اقداماتی است که ایران برای مقابله با تحریم دلار مجبور به اجرا شده و بخش بزرگی از این اقدامات از سوی امریکایی ها، مهار شده و هر روز فشار بر روی گذرگاه های ارزی کشور بیشتر گشته است و این در حالیست که قرار بود تیم دیپلماسی هسته ای به مذاکره با طرف های غربی و امریکایی رود تا فشار اقتصادی از روی ایران برداشته شود و در عوض گنج گران بهایی چون صنعت هسته ای و دستاوردهای بزرگی چون اورانیوم 20 درصد غنی شده، تحریم های اصلی برداشته شود. سه تحریم بزرگ دلار، بانک مرکزی و فروش نفت وجود داشت که از این میان، تحریم دلاری را می توان ابر تحریم دانست چرا که دلار همچون خونی در رگ های فعالیت بانک مرکزی است و درآمد نفتی نیز مبتنی بر آن می باشد و با باقی ماندن این تحریم، فعالیت های ارزی بانک مرکزی مختل شد و کشور در بدست آوردن دلارهای نفتی برای حل نیازهای خود به مشکلات اساسی بر خورد. مشکلاتی که اثرات آن را امروزه در بازار ارز شاهد هستیم.

 

خدا رحم کرد که من رییس جمهور نشدم که دلار 5هزار تومان شود!

روحانی بالاخره از استراتژی "زنونابین" دولتش پرده‌برداری کرد!

وزیرخارجه تا کی به خوش‌خیالی خود ادامه می‌دهد؟

رئیس اتحادیه کارگران قراردادی:

چرا اظهارات اخیر عراقچی مهم است؟

نشست «دولت سایه» با انجمن صنایع سلولزی ایران؛

لیبرال رفتند، ۲ اخلالگر اعدام شدند، دلار ارزان شد

بازهم ننگ حمایت آشکار غربی‌ها از اصلاح طلبان

دولتی که در تراز انقلاب اسلامی نیست؛

سید ابراهیم رئیسی امروز در جمع راهپیمایان 13 آبان

خسارت برجام

ظاهرا کارد به استخوان معاون اول رسیده

در حاشیه استعفای دو وزیر و سخنان بی سابقه معاون اول روحانی

توهین چندباره روحانی به مردم!

بیش از یک سال از تحریم سپاه توسط بانک‌های دولتی می‌گذرد

رئیسی در تجمع باشکوه ۳۶ هزار بسیجی خراسان رضوی در حرم مطهر رضوی

با حضور آیت‌الله رئیسی در قم

امکان توقیف اموال ۸۰درصد ملت ایران با پذیرش FATF

روحانی برای حفظ منافع حاضر است تا کجا به سخنان متناقض خود ادامه دهد؟

مردم یادتان هست؟!