header
صفحه اصلی | چرا رئیسی | چرا ادامه دولت | شبکه استانی | اخبار | یاداشت ها

مردم را چگونه فریب دادند؟

اگر رئیسی یا جلیلی رای بیاورند اقتصاد ایران مثل ونزوئلا و دلار 5000 تومان می شود/آقایان مطهری و جلایی پور! امروز درباره قیمت دلار نظری ندارید؟
مردم را چگونه فریب دادند؟

گروه سیاسی-رجانیوز: گران شدن لحظه به لحظه دلار و کاهش ارزش پول ملی این روزها کام بسیاری از مردم را تلخ و عموم فعالان اقتصادی را سردرگم کرده است؛ در این فضا مرور و بازخوانی وعده ها و اظهارات حامیان روحانی در روزهای ماقبل انتخابات ریاست جمهوری 96 به روشنی ماهیت عملیات فریب آن برهه را روشن کرده و از این رو امری ضروری می نماید.

 

به گزارش رجانیوز، "رقیب هراسی" و دادن "وعده های بلندپروازانه" ، محور مشترک تبلیغات حامیان روحانی در انتخابات سال گذشته بود، اما از سوی دیگر افکار عمومی هنوز اسم رمز پرتکرار "ونزوئلاهراسی" در آن ایام را فراموش نکرده است.

 

" کافی است همین آقای جلیلی بیاید تا ایران در عرض 4 سال ونزوئلا شود... یعنی دوباره وضعیت معیشتی کشور بهم می ریزد." این جملات را حمیدرضا جلایی پور، جامعه شناس و فعال سیاسی اصلاح طلب یک ماه قبل از انتخابات ریاست جمهوری سال گذشته و در حمایت از روحانی گفته است!

 

 

نظیر همین ادعا را علی مطهری در همان برهه مطرح و مدعی شده بود: روحانی کشور را سوئیس نمیکند اما ونزوئلا هم نمیشویم!

 

این اظهاراتِ شب انتخاباتی و ادعاهای نظیر آن در حالی صورت گرفت که با تحولات ارزی روزهای اخیر، ریال ایران از پول ونزوئلا هم کم ارزش تر شد!

 

گذشته از ارعاب افکار عمومی نسبت به تهدید موهوم ونزوئلایی شدن ایران، نکته جالب دیگر در این مصاحبه، گفته های جلایی پور در ترسیم شرایط اقتصادی ایران در دولت دوم روحانی است. وی در این خصوص می گوید: "حامیان روحانی می گویند اگر روحانی میانه رو نیاید می تواند وضع گذشته برگردد. اتفاقا اصلاح طلبان خوب می توانند سلبی تبلیغ کنند که روحانی نباشد، چه می شود؟ یعنی درست است که ما الان رونق اقتصادی نداریم. ولی روحانی نبود، چه بود؟ یکی هم به صورت ایجابی که همین است و آقای روحانی 4 سالی است که اوضاع را نرمال کرده و شرایط ایران برای یک توسعه چندجانبه و پایدار فراهم می شود...اگر روحانی رای خوبی بیاورد می تواند برجام ملی اجرا کند. یعنی یک برنامه جامع مشترک ( یعنی با اجماع همه ارکان حکومت و همه جناحها) برای حل ابر چالشهای کشور ریخته شود. روحانی فرد برجام سازی است"!

 

اکنون در شرایطی که از اعلام این مواضع کمتر از یکسال می گذرد،  نرخ دلار سر به فلک گذاشته و اوضاع اقتصادی کشور نیز به مرحله ای رسیده که روزانه شاهد اعلام برائت سلبریتی های بنفش، چهره های سرشناس اصلاح طلب و سایر گروه های حامی روحانی از انتخاب او هستیم.

 

 

 

با خیال راحت جاروبرقی بخرید!
جالب ترین بخش گفته های جلایی پور در این گفتگو اما به داستان سرایی او پیرامون وضع بازار در سال 91  و وعده ثبات اقتصادی در دولت دوم روحانی بر می گردد: " انتخابات ۹۶ را با 92 مقایسه می کنم. مردم در 92 از شبح ناامنی ها و تحریم ها که بالای سر ایران آمده بود، می ترسیدند. آینده تحریمها در شورای امنیت سازمان ملل و آثار تخریبی تحریم ها باعث وحشت مردم شده بود که زمینه مهمی برای تکوین انتخابات 92 بود. ولی الان آن ترس و بحران نیست. 
اگرچه وضعیت به مرحله رونق فراگیر اقتصادی هم نرسیده ولی شبح ناامنی به رغم اینکه ترامپ نامتعادل هم بر سر کار آمده، از بالای سر ایران کنار رفته است. و وضعیت اقتصادی باثبات است. به یاد دارم قبل از انتخابات 92 که می خواستم جاروبرقی خانه را عوض کنم فروشنده موقع قیمت دادن به دنبال قیمت دلار در بازار بود. ولی الان می توانید بروید و خرید کنید."

 

اکنون و با وجود همه این "وعده های یکساله"، مردم هم شبح تحریم ها را بالای سر خود می بینند، هم بی ثباتی در بازار غوغا می کند و هم فروشندگان به دنبال قیمت لحظه ای دلار در بازار هستند!

 

به نظر می رسد با سابقه ای که از اصلاح طلبان در ماجرای فریب جامعه در قبال برجام  و ترسیم چشم اندازهای پس از آن برای مردم شاهد بوده ایم، بعید نیست اینبار نیز در قبال بازخوانی رقیب هراسی های ایام انتخابات (نظیر آنچه ذکر شد)، فراموشی گرفته و یا با جنگ روانی به فرافکنی روی آورند.

 

با این حال اخلاق سیاسی ایجاب می کند تا کسانی که بدون کمترین تجربه و یا سواد اقتصادی، وعده های گزاف داده و شرایط اسف بار کنونی را رقم زده اند، از پیشگاه ملت و رقبای انتخابات ریاست جمهوری عذرخواهی کرده و بار مسئولیت خود را در این خصوص بپذیرند.

 

گفتنی است "رسیدن قیمت دلار به 5000 تومان در صورت انتخاب رئیسی به ریاست جمهوری"، پیش بینی و رقیب هراسیِ دیگر حامیان روحانی در انتخابات پارسال بود که البته در این روزها محقق شد اما با نرخ 6000 تومانی و در حالی که حجت الاسلام روحانی رئیس جمهور است.
 


مردم یادتان هست؟!

تولیت آستان قدس رضوی از طلبه مشهدی عیادت کرد

دانشجویان به «رئیسی» نامه نوشتند

در تدارک «جام زهر» برای رهبری هستند!

حسن روحانی در مجلس مقصر را مردم و طلاب دانست

تکذیب رئیسی

نگاهی به بسته حمایتی اروپا و ذوق‌زدگی رسانه‌های حامی دولت؛

آقای صالحی، سگ زرد برادر شغال است!

6 شهریور روز پاسخگویی روحانی در مجلس

اسامی بیش از 250 شرکت خاندان محمدرضا نعمت زاده، اصلاح طلب، عضو حزب کارگزاران سازندگی و وزیر صمت دولت اول روحانی

اعتراف حامیان دیروز روحانی ادامه دارد

شورای نگهبان یک لایحه داخلی را تایید کرده نه FATF

داد همه وزرا از دست نوبخت بر هواست

آقای روحانی! حداقل یک بار از مردم عذرخواهی کنید!

نقش آدم بانک مرکزی در به هم ریختگی بازار ارز

ضرورت ممنوع الخروج شدن ولی الله سیف از کشور

به مواضع ضدآمریکایی روحانی نمی‌شود دل خوش کرد

شایعه‌ای دیگر برای تخریب تولیت آستان قدس

رسوایی حیرت‌آور دیپلماسی ظریف

تحلیل حجت الاسلام و المسلمین رئیسی از جلسه اقتصادی رهبر معظم انقلاب با دولت