header
صفحه اصلی | چرا رئیسی | چرا ادامه دولت | شبکه استانی | اخبار | یاداشت ها

بازی استعفای ظریف!

این جنجال سازی های کودکانه و خسارت بار به کشور را چه کسی باید پاسخگو باشد؟
بازی استعفای ظریف!

محمدجواد ظریف  معمار ننگ‌نامه برجام بدون پاسخگویی در مورد فجایع سیاست‌خارجی و تاراج منافع ملت ایران در توافق‌های بین‌المللی دقایقی پیش در پیامی اینستاگرامی استعفا داد.

این سنت دیرینه لیبرال‌ها و سازش‌کاران است که بدون پذیرفتن مسئولیت اشتباهات و ساده‌لوحی‌های خود فرار را بر قرار ترجیح می‌دهند.

‌استعفای آقای دکتر ظریف، نوعی فرار به جلوست. ایشان باعث و بانی برجامی هستند که امروز کاملا روشن شده چیزی بیش از یک "تعهد یک‌جانبه" نبوده و در چارچوب رویکرد "امتیاز یکجانبه" به آمریکا امضا شده است. اما به جای پاسخگویی درباره عملکرد خود، به راحتی و با یک چرخش خودکار (With a stroke of a pen!) از وزارت خارجه خارج می شود.
اساسا یکی از مشکلات نظام قضایی ما این است که اگر فی‌المثل مدیری در دوره مدیریت خود، یک میلیارد تومان اختلاس کند، قاطعانه محاکمه می‌شود، اما اگر مدیری با رویکرد و عملکرد غلط خود، خساراتی مادی و معنوی به کشور وارد کند که در ظرف محاسبه نگنجد، پای میز محاکمه هم کشیده نمی‌شود.
ما نمی‌گوییم آقای دکتر ظریف مجرم است، اما حتما اتهاماتی متوجه اوست‌. اتهاماتی نظیر رعایت نکردن سیاست‌ها و خطوط قرمز نظام در جریان مذاکرات، تلاش برای بهره‌برداری انتخاباتی از مذاکرات هسته‌ای، اظهار عجز در برابر دشمن در میانه مذاکرات، رعایت نکردن اصول حرفه‌ای دیپلماسی در تنظیم متن توافق و اصل عقلانی اجرای گام به گام برجام، خلاف‌گویی به ملت و نظام درباره نتایج برجام، تلاش برای تحمیل تعهدات خارجی به کشور با بزرگنمایی غیرواقعی تهدیدات، متهم کردن کشور به پولشوئی و ده‌ها مورد دیگر. شاید ایشان از این اتهامات تبرئه شوند و شاید، مجرم شناخته شوند. اما آنچه مهم است، ایجاد یک رویه در کشور برای رسیدگی قضایی به عملکرد مدیران است تا وقتی مدیری در راس مجموعه‌ای قرار می‌گیرد، درباره اقدامات خود مسئول باشد. این یک انتظار عقلانی است که امیدوارم برآورده شود.

جالب این است که زمان استعفای او نیز به علت همزمانی ورد بشار اسد به ایران نیز مورد سوء استفاده رسانه های عرب بوده است. ورود بشاراسد به ایران، میتوانست جشن بزرگی باشد و سبب ابهت ایران. اما اقای ظریف تمام خبرها را به سوی دیگر برد.

 

خبر تکمیلی:
 یک منبع آگاه در وزارت خارجه:
«علت استعفای آقای دکتر ظریف، ناهماهنگی داخلی در نهاد ریاست جمهوری و عدم اطلاع‌رسانی درباره حضور در دیدار با رئیس‌جمهوری سوریه از سوی مسئولان ارشد این نهاد بوده است.»
آقای ظریف به‌علت روحیه حساسی که دارند گاهی تصمیمات دفعی می‌گیرند و با همان شخصیتی که از ایشان سراغ داریم گاهی از تصمیمات احساسی خود هم ناراحت می‌شوند.
در این مورد، طبق اطلاع اینجانب، به احتمال زیاد ایشان به دولت برمی‌گردد.
«طی ماه‌های گذشته، اختلافاتی در برخی مسائل و تصمیمات، بین آقای دکتر ظریف و آقای روحانی پیش آمد که این اختلاف نظرها گاه به جلسات هیئت دولت هم کشیده می‌شد که در ماجرای اخیر، دلگیری ایشان از عملکرد رئیس‌جمهور به اوج رسید و باعث این تصمیم دفعی شد.»

خبر تکلمیلی دوم:

سرانجام پس از بحث و بررسی‌های فراوان مشخص شده که استعفای ظریف منتفی است و او به ساختمان وزارت خارجه برمی‌گردد
پیش از این تحلیل‌ها نشان می‌داد ظریف ناراحت از حضور اسد در تهران است، اما حالا معلوم شده اختلاف با دفتر ریاست جمهوری و اختلاف نظر با شخص رئیس جمهور دلیل استعفا بوده است

حال این جنجال سازی های کودکانه و خسارت بار به کشور را چه کسی باید پاسخگو باشد ؟