header
صفحه اصلی | چرا رئیسی | چرا ادامه دولت | شبکه استانی | اخبار | یاداشت ها

«تقریبا هیچ»؛ امتیاز روحانی در بجنورد

وعده‌های روی زمین مانده، بدهی رئیس دولت به مردم خراسان شمالی
«تقریبا هیچ»؛ امتیاز روحانی در بجنورد

استان خراسان شمالی که چند روز پیش دهمین استاندار خود طی ۱۴ سال عمرش را به خود دید، اینک در میان سیل وعده‌های عملی نشده‌ دولت غرق شده است؛ با این حال حسن روحانی، رئیس جمهور کشور در جلسه هیئت دولت که بنا بود استاندار جدید خراسان شمالی را معرفی کند، گفت: در جریان سفر‌های تبلیغاتی ایام انتخابات٬ قصد سفر به استان را داشتم که متاسفانه این موضوع انجام نشد و من از این بابت به مردم استان بدهکار هستم.

به این ترتیب رئیس دولت بدهی خود به مردم خراسان شمالی را یک جلسه سیاسی می‌داند؛ درحالی که مردم و فعالان اقتصادی و سیاسی استان نظر دیگری دارند. آن‌ها معتقدند حجم وعده‌های روی زمین مانده‌ دولت در این استان بسیار زیاد است و بدهی واقعی دولت به مردم تکمیل پروژه‌های اقتصادی است.

 
صدای نمایندگان اصلاح‌طلب نیز بالاخره درآمد
این سخن رئیس جمهور آنقدر نابخرادانه بود که حتی نمایندگان اصلاح طلب بجنورد که زمانی در ستاد انتخاباتی خود روحانی فعال بودند نیز به آن واکنش نشان دادند. علی اکبری، نماینده شهرستان بجنورد در مجلس شورای اسلامی در این خصوص گفت: جناب آقای دکتر روحانی؛ ریاست محترم جمهور من هم به عنوان امانت دار رای مردم که به اینجانب اعتماد کردند، هم به عنوان فعال ستاد انتخاباتی جنابعالی که از مردم خواستم برای بهبود امور، رای به تمدید دولت تدبیر و امید دهند، هنوز ناامید نیستم.

این نماینده مجلس با بیان اینکه از تحقق وعده‌ها ناامید نیستم، تاکید کرد: فرصت کوتاه است و اگر کورسوی امید از دست برود و عهد و پیمان به نتیجه نرسد، آنگاه خسارت جبران ناپذیری در سرمایه اجتماعی و باور‌های عمومی وارد کرده ایم.

وی افزود: آقای رئیس جمهور در هفته گذشته هنگام معرفی استاندار جدید فرمودید؛ چون در ایام انتخابات نتوانستید به دیدار مردم خراسان شمالی بیایید احساس دِین می‌کنید. شما به دیدار مردم خراسان شمالی نیامدید؛ اما ما از مردم خواستیم به شما رای بدهند.‌ای کاش این احساس دین را بر عدم تحقق وعده‌های مصوبات سفر به استان ابراز می‌فرمودید.

اکبری با بیان اینکه کلنگ اجرای فاز دوم پتروشیمی را که در خرداد ۹۴ بر زمین زدید همچنان در زمین مانده و اراده‌ای در مجموعه وزارت تعاون بر اجرای آن نیست، مطرح کرد: پروژه ملی جنگل گلستان به بجنورد قتلگاه ده‌ها هم وطن مظلوم بوده از مصوبات سفر شماست که تخصیص اعتبار کامل گرفته، ولی معلوم نیست که این بودجه را به کجا بردند. تا کی باید شاهد این ظلم آشکار و خسارات جبران ناپذیر باشیم.

عضو کمیسیون کشاورزی مجلس شورای اسلامی تاکید کرد: آقای رئیس جمهور! اگر می‌خواهید دِینتان را به مردم خراسان شمالی ادا کنید، لطفاً دستور دهید پروژه‌های حیاتی در حوزه عمرانی اعم از جاده میامی -گرمه -جاجرم -سنخواست به بجنورد به تحقق درآید و طرح‌های اشتغال زا که امان جوانان منطقه را بریده و باعث اضطرار خانواده‌ها شده است، عملی شود.

بیان این سخنان از فردی که خود را فعال ستاد‌های انتخاباتی روحانی می‌داند به آن معناست ;i وضعیت تحقق وعده‌های دولت در این استان به شدت وخیم است.

اما دیگر نماینده بجنورد نیز به این موضوع واکنش نشان داده است. علی قربانی، دیگر نماینده بجنورد در مجلس شورای اسلامی نیز گفت: سه سال و ۶ ماه از سفر رئیس جمهور به خراسان شمالی می‌گذرد که در این سفر توسط وزیر کلنگ اجرای فاز دو پتروشیمی به زمین زده شد، اما تاکنون اقدامی انجام نشده است.

قربانی همچنین سرنوشت هزینه کرد ۱۶۵ میلیارد تومان اعتبار محور بجنورد به جنگل گلستان را دیگر بدهی دولت به خراسان شمالی اعلام کرد.
 
بررسی برخی وعده ها و میزان تحقق آنها
اما ماجرای دقیق وعده‌های دولت به مردم خراسان شمالی چیست؟ این وعده‌ها چه میزان پیشرفت داشته است و اکنون در چه مرحله‌ای است؟

حسن روحانی در سفر سال ۹۴ خود به خراسان شمالی گفت: مردم بزرگ استان خراسان شمالی! اما چند جمله‌ای هم درباره طرح‌هایی که مصمم هستیم به حول و قوه الهی در دولت یازدهم برای استان شما انجام دهیم. عمدتاً این طرح‌هایی که می‌گویم در سال ۹۴ یعنی امسال و سال ۹۵ و برخی از آن‌ها در اوایل سال ۹۶ ان شاء‌الله و با حمایت شما مردم و با تلاش مسئولان اجرایی، عملیاتی خواهد شد.

رئیس دولت ادامه داد: اولین طرح، تکمیل بزرگراه بجنورد به جنگل گلستان است، این مسیر بزرگ که ۲۵۰ کیلومتر است، مجموعاً نیاز به ۲۰۰ میلیارد تومان اعتبار دارد، ما این بحث را با ورزا در تهران مطرح کردیم کمی سخت‌شان بود که کل پروژه را در اختیار بگیرند، اما در سال ۹۴ الی ۹۶، اجرایی و عملیاتی خواهد شد.

وی افزود: طرح بسیار مهم راه‌آهن بجنورد، اسفراین و ان شاء‌الله از اسفراین به جوین و اتصال به راه‌آهن سراسری که به اعتبار بسیار سنگینی با مجموعاً هزار میلیارد تومان نیاز دارد را تامین کرده و این طرح را ادامه خواهیم داد و راه‌آهن اسفراین به جوین که ۵۰ میلیارد تومان نیاز به تکمیل دارد تا پایان ۹۵ اجرایی و عملیاتی خواهد شد. برای بقیه آن هم برنامه ما این است که از صندوق توسعه ملی، ۳۰۰ میلیون دلار وام دریافت کنیم و بنابراین قسمت اعظم آن در دولت یازدهم اجرایی و عملیاتی خواهد شد. هم‌چنین آغاز عملیات اجرایی احداث واحد دوم پتروشیمی در استان از طرح‌های دیگر مصوب این سفر است.

طرح تکمیل بزرگراه بجنورد به جنگل گلستان که بنا بود تا پایان سال ۹۶ به پایان برسد، اینک فقط ۴ کیلومتر آن به ثمر رسیده است و این موضوع باعث شده همچنان نام جاده مرگ بر این جاده‌ی خطرناک ثبت شده باشد. پروژه راه آهن نیز به دلیل عدم وجود بودجه مدتی قبل پرونده اش بسته شد و دیگر اجرا نمی‌شود. فاز دوم پتروشیمی نیز از همان مدت‌ها قبل صرفا کلنگش بر زمین خورده است و دیگر اتفاق خاصی رخ نداده. به این ترتیب می‌توان میزان به ثمر رسیدن وعده‌های دولت در استان خراسان شمالی را «تقریبا هیچ» ارزیابی کرد.
 
در فضای مجازی چه خبر بود؟
اما این سخنان رئیس جمهور باعث شده تا کابران فضای مجازی به آن واکنش نشان دهند که در ادامه به برخی از این واکنش‌ها نگاهی می‌اندازیم.

احمد گلی پور نوشت: بزرگترین #بدهی_رئیس_جمهور به مردم از بین بردم #امید مردم هست ...! آقای دکترررر محقق کردن وعده هاتون پیشکش خودتون، فقط بیزحمت #امید و #نشاطی که با اومدنتون از زندگی مردم گرفتین رو پس بدین ما را به تو امید نیست شر مرسان #بدهی_رئیس_حمهور #خراسان_شمالی #وعده

هانیه شاه وردی نیز نوشت: یکی دیگر از وعده‌های رئیس جمهور که این روز‌ها سر زبان هاست حضور در شهرستان #جاجرم و افتتاح کارخانه‌ شمش آلومیناست ما مردم #جاجرم امیدواریم که این وعده عملی شود و مانند دیگر بدهی‌های رئیس جمهور به #خراسان_شمالی نباشد... #بدهی_رئیس_جمهور


علی اسماعیل زاده به نتایج انتخابات سال ۹۶ اشاره کرد و نوشت: امیدواریم این #بدهی_رئیس_جمهور به مردم خراسان شمالی ربطی به نتایج انتخابات ریاست جمهوری در استان #خراسان_شمالی نداشته باشد.


رضا خدادادی نیز به جوک تعریف کردن حسن روحانی اشاره داشت و نوشت: از آقای روحانی پرسیدند: این #بدهی_رئیس_جمهور به #خراسان_شمالی داستانش چیه؟ گفتند: #زنونابین بعد از عزرائیل پرسیدند این حسن چی میگه: گفت، می‌دونه، ولی نمی‌گه.