header
صفحه اصلی | چرا رئیسی | چرا ادامه دولت | شبکه استانی | اخبار | یاداشت ها

عراقچی اروپا را تهدید کرد یا ایران را متهم؟

سخنان بدون تعقل وزارت خارجه تمامی ندارد/ عراقچی: برجام نابود شود تروریسم تقویت می شود!
عراقچی اروپا را تهدید کرد یا ایران را متهم؟

از دولت روحانی هیچ بعید نیست که ادعا کند از بین بردن حاکمیت داعش در منطقه هم مدیون مذاکرات آنها بوده است چرا که این دولت قبلا مساله آب خوردن مردم را به برجام ربط داده بود. اینبار عراقچی در صحبتی عجیب ادعا کرد اگر برجام نباشد منطقه ناامن می شود.

 
به گزارش رجانیوز این ادعای تکراری و حتی خطرناک بارها توسط مسئولان دستگاه سیاست خارجی کشور گفته شده است. عراقچی معاون ظریف روزگذشته 28آبان 97 این ادعا را بار دیگر مطرح کرد که: «اگر اروپا فکر می‌کند منطقه غرب آسیا بدون برجام امن‌تر است می تواند امتحان کند. منطقه ما کلکسیونی از مسایل و مشکلات دارد آیا اروپا تحمل موج جدید تروریسم و مهاجرت و شروع بحران هسته‌ای را دارد.»
 
وی درحالی به اروپایی ها می گوید که بدون برجام منطقه ناامن می گردد که مشخص نیست ارتباط برجام با مساله تقویت تروریسم در منطقه چیست؟ آیا عراقچی مدعی است امنیت نسبی منطقه پس از بحران داعش مدیون برجام است؟ اگر برجام نباشد و زنجیرهای بسته شده به صنعت هسته ای کشورمان از بین برود چگونه تروریست ها قدرت می گیرند و موج مهاجرت به سمت غرب ایجاد نمی شود؟ عراقچی به این مساله پاسخ نداده است که پرونده هسته ای ایران در طی سال های اخیر عامل ناامنی منطقه بوده یا حمایت های تسلیحاتی اروپا و آمریکا و عربستان از تکفیری‌ها و رژیم صهیونیستی؟ اگر نظر وی نیز همین مساله است که عامل ناامنی منطقه دخالت بیگانگان و سازماندهی آنها توسط غرب است چرا از بین رفتن توافق یک طرقه برجام که فقط محدودیت های آن مانده است را عامل بی امنی معرفی می کند.
 
در دید خوشبینانه عراقچی در حال تهدید اروپا به این شکل ساده اندیشانه است و از تبعات آن که منجر به متهم شدن کشورمان به حمایت از تروریسم می گردد خبر ندارد. اما زمانی حساسیت ماجرا بیشتر می شود که متوجه می شویم که وی این ادعای نپخته را بارها مطرح کرده است و فقط محصور به این سخنرانی نیست. 
 
عراقچی در تاریخ ده بهمن 96 و در گفت و گو با برنامه جهان آرا نیز همین ادعای ابهام دار را مطرح کرده بود: «برای اروپایی‌ها این روشن است و برای آمریکایی‌ها هم روشن خواهد شد، می‌دانند برجام نقش مهمی در امنیت منطقه غرب آسیا دارد و این منطقه با این همه بحران و جنگ، اگر بحران جدیدی به پیچیدگی بحران هسته‌ای به آن اضافه شود حتما منطقه امن‌تری نخواهد بود... برای اروپایی‌ها که امنیتشان با امنیت منطقه غرب آسیا تقریبا گره خورده و برای آنهایی که یک موج مهاجرت هم چیزشان را به هم می‌ریزد می‌دانند که امواج جدید چگونه خواهد بود. آنها توانایی‌ها ما را می‌دانند.»
 
او در حالی بار دیگر بعد از امید بستن‌های واهی به اروپایی ها این صحبت‌ها را بر زبان رانده است که اروپایی ها با قرار گرفتن در کنار آمریکا در مساله تحریم ها عملا اعلام کرده است که ایران فقط باید محدودیت های هسته ای خود را داشته باشد و هیچ عایدی نیز از عقب نشینی های بی سابقه خود دریافت نکند.
 
عراقچی که از دوستان و همتاهای اروپایی خود ناراحت است در این خصوص می گوید: «چه اروپا نخواهد با ما کار کند و در حال بازی با ما باشد و چه می خواهد و قادر نیست، در نتیجه فرقی نمی کند. نتیجه این است که اروپایی‌ها یا نخواستند یا نتوانستند کاری انجام دهند.»
 
وی در ادامه این صحبت های عجیب را گفته بود که: «اروپایی‌ها اگر کوتاه بیایند حاکمیت، اعتبار و امنیت آنها زیر سوال می‌رود. اگر اروپا فکر می‌کند منطقه غرب آسیا بدون برجام امن‌تر است می تواند امتحان کند. منطقه ما کلکسیونی از مسایل و مشکلات دارد آیا اروپا تحمل موج جدید تروریسم و مهاجرت و شروع بحران هسته‌ای را دارد. بی‌شک هزینه از بین رفتن برجام برای اروپا بیش از آمریکاست. گر اروپا تصور می کند برجام برای حاکمیت و امنیت و اعتبارش مهم است باید آماده پرداخت هزینه برای آن باشد»
 
پیش از این نیز ظریف در صحبت هایی نامعقول ایران را متهم به پولشویی کرده و صحبت های نهادهای استکباری FATF وخزانه داری آمریکا را علیه ایران تکرار کرده بود.

رحیم‌پور قبل از خطبه‌های نمازجمعه تهران:

«تقریبا هیچ»؛ امتیاز روحانی در بجنورد

رئیسی: می‌خواهم صدای دانشجویان را بشنوم

پشت پرده قهرمان‌سازی زنجیره‌ای‌ها از وزیرنفت

تیپولوژی جدید جاسوسی به روایت محسنی اژه‌ای

اعتراف دیشب روحانی

آیا تاج‌زاده آلزایمر گرفته است؟

سوالات بی‌جواب مردم از دولت باقی است؛

گزارشی از فعالیت روحانیون در مناطق زلزله‎زده کرمان؛

پرونده شکایت شورای نگهبان از محمود صادقی بررسی شد

باید صبر کنیم تا دوران این دولت تمام شود

فارین پالیسی مطرح کرد:

سیلی دانشجوبان انقلابی به نماد لیبرالیسم

باز هم پای نفوذی‌ها در میان است؟

عراقچی اروپا را تهدید کرد یا ایران را متهم؟

در نامه انجمن اسلامی دانشجویان مستقل دانشگاه علامه صورت گرفت

مظلومین اعدام شد/ تکلیف مدیران زمینه ساز چیست؟

نمایندگان مجلس مطرح کردند؛

ظریف به جای پاسخ به نقدهای FATF منتقدان را متهم به پولشویی کرد!

آمریکا از برجام خارج شده اما ما همچنان تعهداتمان ذیل توافق را ادامه می‌دهیم!