header
صفحه اصلی | چرا رئیسی | چرا ادامه دولت | شبکه استانی | اخبار | یاداشت ها

انتقاد آیت‌الله مکارم از نحوه توزیع ارز توسط دولت

آیت‌الله مکارم شیرازی اظهار داشت: گاهی چیزهایی می‌شنویم که واقعاً جای تعجب است
انتقاد آیت‌الله مکارم از نحوه توزیع ارز توسط دولت

آیت‌الله مکارم شیرازی در دیدار مسئولان عقیدتی نیروی انتظامی، با تبریک دهۀ کرامت اظهار داشت: مجموعه نیروی انتظامی وظیفه بسیار سنگین تأمین امنیت در سطوح مختلف جامعه را بر عهده دارد و انجام این وظیفه جزء با همکاری مردم امکان‌پذیر نیست.

وی افزود: تفاوت مهمی بین نیروی انتظامی غرب و نیروی انتظامی ما وجود دارد، چون آن‌ها اعتقادی به مسائل مذهبی ندارند و صرفاً به جنبه‌های مادی فکر می‌کنند و به همین دلیل در بسیاری از موارد هم موفق نمی‌شوند، ولی برای ما که امنیت اجتماعی و سیاسی را از امنیت اخلاقی و اعتقادی جدا نمی‌دانیم، این مسئله متفاوت است.

مرجع تقلید شیعیان خاطرنشان کرد: اگر نتوانیم امنیت اخلاقی و اعتقادی را تضمین کنیم، چه امنیت اجتماعی‌ای داریم؟ هرکسی می‌تواند به‌مجرداینکه مانعی بر سر راه خود ندید، دست‌به‌کار خلافی بزند، اما کسی که معتقد به خدا و حساب‌وکتاب باشد خیلی متفاوت است با کسی که این عقیده را ندارد.

وی با توجه به اینکه فلسفه وجود بخش سیاسی و عقیدتی در ناجا و در جاهای دیگر از دو نظر اهمیت دارد، ابراز کرد: خود این نیروها از نظر اعتقادی و اخلاقی پرورش پیدا می‌کنند تا بتوانند برنامه‌های خودش را با آن آمیخته کند و دیگر اینکه انتقال عقاید به مردم تا مردم نیز این‌چنین باشند، البته به مقداری که می‌توانیم، این سبب می‌شود که مردم در برنامه‌ها همکاری کنند.

آیت‌الله مکارم شیرازی تصریح کرد: بر خلاف آنچه در میان دولت‌های مادی‌گرا و ماتریالیست است چون آن‌ها پایبند به هیچ‌چیزی نیستند و لذا جنایات عجیبی هم انجام می‌شود.

وی با حساس دانستن شرایط فعلی کشور گفت: دشمن تصمیم گرفته هر ضربه‌ای که می‌تواند در میدان نظامی بزند و این‌ها مأیوس است که بتواند کار قابل‌ملاحظه‌ای انجام بدهد، و لذا همه را متمرکز در تحریم‌ها و در مسائل اقتصادی کرده است.

مرجع تقلید شیعیان با اشاره به عوامل داخلی دشمنان خارجی افزود: این عوامل هم دو دسته هستند، نخستین دسته که واقعاً مرتبط به آن‌ها بوده و پیاده‌نظام آن‌ها است، دسته دوم نیز هم عوامل آن‌ها نیستند ولی نارضایتی‌هایی دارند، مانند اینکه الآن مسائل نارضایتی‌های اقتصادی زیاد شده. همین مسئلۀ قطع برق باعث مشکلات فراوانی شده است، چقدر مردم شکایت دارند که وسایل برقی‌شان سوخته، کارخانه داشته و کارخانه‌اش دچار خسارت شده، یا فردی می‌گفت که خانۀ من در طبقه پانزدهم است و برای رفتن به منزل خود دچار مشکل است، این‌ها سبب نارضایتی مردم می‌شود.

وی با بیان اینکه دولتمردان باید برای چنین مواردی پیش‌بینی‌های لازم را انجام می‌دادند افزودند: قبلاً باید پیش‌بینی می‌کردید؟ چرا نکردید؟ حداقل از مردم عذرخواهی کنید و  بگویید به‌زودی مشکلات را حل می‌کنیم و درصدد حل آن باشید.

استاد برجسته حوزه علمیه با اشاره به گرانی و افزایش لجام‌گسیخته قیمت‌ها گفت: این نیز مشکل بزرگی است، گاه مشاهده‌شده پنجاه‌درصد و گاه صد درصد و گاهی بیش از صد درصد یک جنس افزایش قیمت داشته است.

وی ادامه داد: برخی نیز خلاف انتظار عمل می‌کنند، تا جنسی کم می‌شود، دست به احتکار می‌زنند و درون انبار پنهان می‌کند، وقتی هم سؤال می‌کنید می‌گویند باید بگذارید ببینیم قیمت چه می‌شود؟

آیت‌الله مکارم شیرازی با تأکید بر اینکه در این شرایط مردم با نیروی انتظامی همکاری نموده تا مشکلات حل شود، اظهار داشت: گاهی چیزهایی می‌شنویم که واقعاً جای تعجب است، می‌بینیم برای بعضی از مسائل ضروری، ارز داده نشده، اما چهل موسسه با ارز دولتی توانسته‌اند موبایل وارد کنند و به قیمت بازار آزاد می‌فروشند، یا چهار هزار ماشین خارجی واردشده است، مردم وقتی این‌ها می‌شنوند عصبانی و ناراحت می‌شوند.

وی افزود: باید مشکلات را پرده‌پوشی نکنیم و درصدد حل مشکلات باشیم و با خط زدن صورت‌مسئله، مسئله حل نمی‌شود.

مرجع تقلید شیعیان تصریح کرد: رئیس‌جمهور آمریکا گفته هر اعتراضی که در هر گوشه از ایران شود ما از آن حمایت می‌کنیم، دخالت در امور دیگران با این صراحت! در دنیایی که بی‌قانونی در آن حاکم است ما باید حواسمان خیلی جمع باشد.

وی ادامه داد: باید قبول کنیم که مشکلات هست، اما اگر بخواهیم در این شرایط با هم تسویه‌حساب کنیم، هیچ عقلی چنین اجازه‌ای نمی‌دهد، باید دست‌به‌دست هم بدهیم و مشکلات را حل کنیم و ما معتقدیم که خداوند نیز کمک می‌کند.


آیت الله مکارم‌ شیرازی: قم از دولت طلبکار است نه بدهکار

کج‌سلیقگی دولت در هزینه‌کرد بودجه عمومی کشور؛

چمران: تشکیل جلسات وحدت با حضور رئیسی، قالیباف و جلیلی

واکنش جلیلی به ادعاهای جدید ظریف؛

آیا صاحبان وعده «چرخیدن چرخ کارخانه‌ها» آلزایمر گرفته‌اند؟

در جریان تقدیم لایحه بودجه 98 در مجلس مطرح شد؛

نکتــه‌ای که درباره FATF باید بدانید

پیشنهاد آیت‌الله جنتی برای نامزد‌های نمایندگی مجلس؛

سعید جلیلی:

جزئیات جدید و تاسف بار از ماجرای نماینده سراوان

تشریح هولوکاست هسته‌ای از زبان فریدون عباسی؛

رحیم‌پور قبل از خطبه‌های نمازجمعه تهران:

«تقریبا هیچ»؛ امتیاز روحانی در بجنورد

رئیسی: می‌خواهم صدای دانشجویان را بشنوم

پشت پرده قهرمان‌سازی زنجیره‌ای‌ها از وزیرنفت

تیپولوژی جدید جاسوسی به روایت محسنی اژه‌ای

اعتراف دیشب روحانی

آیا تاج‌زاده آلزایمر گرفته است؟

سوالات بی‌جواب مردم از دولت باقی است؛

گزارشی از فعالیت روحانیون در مناطق زلزله‎زده کرمان؛