header
صفحه اصلی | چرا رئیسی | چرا ادامه دولت | شبکه استانی | اخبار | یاداشت ها

آتش به اختیار اختصادی

نتایج شگرف راه اندازی دو دهکده اقتصاد مقاومتی در اصفهان/اشتغالزایی برای حدود چهارصد نفر با عبور از خشكساليهای اخير و افت‌ آب‌های زيرزمينی
آتش به اختیار اختصادی

دغدغه شان فراهم كردن شرايطي براي كارمردم روستاهايي بود که با خشكسالي و بي‌آبي دست وپنجه نرم مي‌كردند. وقتي دست به كار شدند هيچ وقت فكرش را نمي‌كردند اهالي روستاهاي فارفان و اراضي از طرح‌هاي اقتصاد مقاومتي سازمان بسيج سازندگي و راه‌اندازي دهكده‌هاي اقتصاد مقاومتي استقبال كنند.

 

به گزارش رجانیوز، اين روزها خيلي‌ها به دنبال كسب وكار جديدي هستند و دوست دارند تجربه‌اي جديد از كار وكسب درآمد را در زندگي‌اشان داشته باشند.به خصوص اهالي روستاهايي كه بي‌آبي امانشان را بريده وديگر به آنها اجازه‌ي كار كشاورزي را نمي‌دهد. بدون شك وجود يك دهكده‌ي اقتصاد مقاومتي مي‌تواند شرايطي را براي اين افراد به وجود آوردتا از نزديك با انواع كسب‌وكارها آشنا شوند و از مزيت‌ها ،مشكلات و هزينه‌هاي آن اطلاعات خوبي به دست آورند. اين همان كاري است كه سازمان بسيج سازندگي از مدتي قبل در دو روستاي فارفان و اراضي در اصفهان انجام داده و با راه ‌اندازي دو دهكده‌ي اقتصاد مقاومتي نه تنها براي تعدادي از متقاضيان، شرايط كار را مهيا كرده است بلكه شرايطي را به وجودآورده تا اين دهكده‌ها تبديل به يك منطقه‌ي الگو در سطح استان اصفهان شوند.

 

مهندس محسن دانشور، مدير كشاوري و منابع طبيعي بسيج سازندگي استان اصفهان است. اوابتدا درباره‌ي دهكده‌ي اقتصاد مقاومتي روستاي فارفان مي‌گويد: روستای فارفان از روستا‌های بخش بن‌رود با حدود 300 سکنه و در هشتاد کیلومتری اصفهان واقع شده است که با توجه به اجرای طرح‌های اقتصاد مقاومتی اين روزها به عنوان دهکده اقتصاد مقاومتی اصفهان معرفی مي‌شود.روستايي كه اهالي آن سرگرم كار وكاسبي خود هستند و كار را به جايی رسانده‌اند كه بسياري از روستاهاي ديگر مي‌توانند از آنها الگو برداري كنند.

 

او ادامه مي‌دهد: آغاز طرح ايجاد دهكده‌ي اقتصاد مقاومتي به دوسال پيش برمي‌گردد. متاسفانه با خشك شدن زايند‌ه رود و از بين رفتن حق‌آبه اهالي روستاي فارفان كه بيشتر درآمدشان از كشاورزي بود، در معيشت خود با مشكلات زيادي روبه رو شده بودند و از آنجايي كه يكي از دغدغه هاي اصلي سازمان بسيج سازندگی، كمك كردن به معيشت مردم به خصوص مردم مناطق محروم بود به اين نتيجه رسيديم براي جلوگيري از مهاجرت اجباري مردم روستا و مشكلات ديگر جايگزيني دهكده، بهترين و مؤثرين فعاليتي است كه مي‌توانيم براي خدمت رساني انجام بدهيم. به اين ترتيب بود كه با  هدف ایجاد دهکده های اقتصاد مقاومتی و معرفی ظرفیت های بالقوه روستاها برای استفاده در شرایط سخت و دشوار كار را آغاز كرديم. 

 

وي در ادامه اضافه كرد: با توجه به اينكه يكی از حمایت‌های سازمان بسیج سازندگی، برگزاری کلاس‌های آموزشی و اعطای مدرک است و با توجه به اين موضوع كه بدون شك افرادي كه قصد دارند كسب‌وكار جديدي را راه بياندازند اگر با آموزش‌ كار را آغاز بكنند درادامه‌ي مسير موفق‌تر عمل خواهند كرد سازمان بسيج سازندگي با  اعزام مربي‌ به روستا و برگزاري كلاس‌هاي آموزشي از قبيل آموزش کشت گلخانه‌ای با 50 نفر،کلاس آموزش پرورش بلدرچین با 80 نفر، کلاس پرورش قارچ با 30 نفر و کلاس آموزش پروش ماهی با 80 نفر شرکت‌کننده مردم را با طرح هاي مختلف آشنا كردند. خوشبختانه برگزاري اين كلاس‌ها موفقيت‌آميز بود و با توجه به اهميت امنيت غذايي مردم موفق شديم بر اساس ظرفيت‌هاي موجود در روستا اين كارها را آغازكنيم. 

 

 

اشتغال زايي براي بيش از 300 نفر 

حالا اين روزها كار در فارفان قوت بيشتري از قبل گرفته است و به گفته‌ي دانشور براي 98 نفر به صورت مستقيم و 300 نفر غيرمسقيم شغل ايجاد شده. او در ادامه مي‌گويد: در روستای فارفان چيزي حدود 60 طرح اقتصاد مقاومتی با تسهیلات بیش از 10 میلیارد ریال فعال شده ودر حال حاضر سي استخر ماهي‌هاي آب شور مشغول فعاليت هستند و از خروجي اين آب‌ها در حوزه‌ي پسته استفاده مي‌شود. به غير از اين پنج سالن قارچ و پنج گلخانه،  مزرعه‌ي پرورش بوقلمون، شترمرغ بومي، همچنين صنايع تبديلي مثل خشك كردن سبزي ،توليد ترشيجات و بسته بندي آنها، پرورش زنبور عسل ، پرورش دام های سبک و سنگین در اين دهكده مشغول فعاليت هستند. 

 

 

روستاي اراضي هم‌پاي روستاي فارفان
هم ‌زمان با آغاز به كار دهكده‌ي اقتصاد مقاومتي در روستاي فارفان در شرق استان اصفهان دهكده‌ي اقتصاد مقاومتي در شهرستان اراضي اصفهان هم كارش را آغاز كرد. دانشور دراين باره مي‌گويد: در روستاي اراضي شهرستان مباركه با توجه به خشكسالي‌هاي اخير و افت‌ آب‌هاي زيرزميني دومين دهكده اقتصاد مقاومتي كارش را با  طرح هاي مشابه‌ طرح‌هاي اجرايي درروستاي فارفان آغاز كرد.
 
وي ادامه مي‌دهد: روي آوردن به توليد محصولاتي كه ميزان مصرف آب كم‌تري دارد مثل گياهان دارويي و خشك كردن ميوه‌ها در اوليت‌ كارهاي سازمان بسيج سازندگي قرار دارد. به همين منظور بايد به اين نكته اشاره كرد كه در اين دهكده‌ي اقتصاد مقاومتي در حوزه‌ي صنايع تبديلي وخشك كردن محصولات پيشرفت‌هاي چشم‌گيري داشته است تا جايي كه امروز روستاي اراضي درحوزه‌ي خشک كردن سردرختي‌ها به خصوص ميوه‌ي هلو وعرضه‌ي آن در بازار تبديل به يكي از قطب‌هاي اقتصادي شناخته شده‌ي كشور شده است.
 
او ادامه مي‌دهد: خوشبختانه با توجه به تسهيلاتي كه در اختيار متقاضيان كار در دهكده‌ي اقتصاد مقاومتي گذاشتيم پيشرفت‌هاي زيادي را شاهد بودم تا جايي كه براي رونق بيشتر كارها تسهيلات را به سمتي برديم تا با عقد قرار دادي با شركت توليد‌كننده‌ي دستگا‌ه‌هاي خشك كن ميوه در استان البرز اين دستگاه‌ها را با قميت پايين و كيفيت مناسب خريداري كرده و در در اختيار بسيجيان و متقاضيان كار قرار بدهيم تا فعاليت‌هاي بيشتري را از اين به بعد شاهد باشيم.
 
 
براي فروش كمك مي‌كنيم
دايره‌ي فعاليت‌هاي سازمان بسيج سازندگي فقط به اعطاي تسهيلات تمام نمي‌شود. دانشور مي‌گويد:با توجه به اين كه توليدكنندگان براي عرضه‌ي محصولات خود در بازار با مشكلاتي روبه رو هستند بستري را براي آنها فراهم كرديم تا اين افراد از فضاهاي خالي كه در ناحيه‌ي مباركه و شهر اصفهان وجود دارد براي فروش و عرضه‌ي محصولات خود استفاده كنند.همچنين رايزني‌هايي با بنياد تعاون بسيج انجام گرفته‌است تا بسيجيان و افرادي كه از سازمان بسيج براي آغاز به كار آنها تسهيلات دريافت كرده‌اند بتوانند از فروشگاه‌هايي مثل فروشگاه ياس براي فروش محصولات خود استفاده كنند.
 
ايجاد شبكه‌هاي مجازي
اما انگار كار به اينجا ختم نمي‌شود چرا كه به گفته‌ي دانشور با توجه به گسترش فضاي مجازي در بين خانواده‌هاي ايراني با ايجاد شبكه‌هاي مجازي بازارچه‌هايي نيز راه انداختيم تا اين افراد بتوانند محصولات خود را در گروه‌هاي مختلف مجازي به فروش برسانند و به درآمد برسند.

 


اروپایی‌ها منت چه چیزی را بر ما می‌گذارند؟

اعطای مجوز صادرات‌گوشت در شرایط فعلی با چه منطقی سازگار است؟

رئیس جمهور انتقادپذیر نیست، عصبانی می‌شود و توهین می‌کند

پذیرش «FATF» تحریم‎های فلج‎کننده در پی دارد

گزینه احتمالی ریاست دستگاه قضا از نگاه باهنر

«توکلی» حمایت خود از FATF را پس گرفت

وقتی وزارت خارجه در واکنش به «خنجر زدن اروپا»، فقط «لبخند» می‌زند!

چرا مردم کرج مخالف سخنرانی علی لاریجانی هستند؟

چماق و هویج اروپایی برای برجام موشکی

تفاوت حاشیه نشینی دوره پهلوی با حاشیه نشینی در جمهوری اسلامی؛

نزدیکان دربار پهلوی چه میزان پول از ایران خارج کردند؟

بستر‌سازی فتنه‌گران برای سال آتی؛

در حاشیه نامه‌نویسی وزرای پیر و خسته به رهبر انقلاب برای پذیرشFATF؛

آیت‌الله مکارم شیرازی: سخنان رئیس‌جمهور درباره حجاب و فضای مجازی زننده بود

آیت الله مکارم‌ شیرازی: قم از دولت طلبکار است نه بدهکار

کج‌سلیقگی دولت در هزینه‌کرد بودجه عمومی کشور؛

چمران: تشکیل جلسات وحدت با حضور رئیسی، قالیباف و جلیلی

واکنش جلیلی به ادعاهای جدید ظریف؛

آیا صاحبان وعده «چرخیدن چرخ کارخانه‌ها» آلزایمر گرفته‌اند؟

در جریان تقدیم لایحه بودجه 98 در مجلس مطرح شد؛