header
صفحه اصلی | چرا رئیسی | چرا ادامه دولت | شبکه استانی | اخبار | یاداشت ها

تکرار "تقریبا هیچ" اینبار از سوی نفر شماره2 برجام

عراقچی: خیلی از شرکت ها و بانک ها با ایران کار نمی کنند و این یک واقعیت است
تکرار "تقریبا هیچ" اینبار از سوی نفر شماره2 برجام

همزمان با طرح تحریم های جدید سه کشور اروپایی که با هدف راضی نگه داشتن آمریکا برای باقی ماندن در برجام ارائه شده است، عباس عراقچی، معاون سیاسی وزیر امور خارجه و مرد شماره دو مذاکرات هسته ای بالاخره بر ناکارآمدی این معاهده در حل مشکلات معیشتی اذعان کرد.

 

به گزارش رجانیوز، عراقچی در گفتگو با خبرگزاری مهر در این خصوص گفته است: واقعیت این هست که وقتی آمریکا دید نمی تواند برجام را از بین ببرد، شرایطی را ایجاد کرد که کشورهای دیگر نگران باشند از کار کردن با ایران و بر اثر همکاری با ایران مورد جریمه های آمریکا قرار بگیرند و امروز به دلیل این فضای روانی، خیلی از شرکت ها و بانک ها با ایران کار نمی کنند و این یک واقعیتی است.

 

وی همچنین گفت که در حوزه بانکی هنوز به حالت عادی قبل از تحریم ها برنگشته ایم اما این علل متعددی هم دارد، یکی همین فضایی است که آمریکا ایجاد کرده است...در خیلی از حوزه ها آمریکا با ایجاد فضا علیه ما، از دست یابی کامل ما به منافع برجام جلوگیری کرده است.

 

پیش از این، سیف، رئیس کل بانک مرکزی، طیب نیا، وزیر اقتصاد دولت یازدهم و صالحی رئیس سازمان انرژی اتمی نیز از جمله مقامات دولتی بودند که اختلال در حوزه مراودات بانکی پس از توافق هسته ای را تایید کرده بودند. صالحی آبان ماه سال گذشته در این خصوص گفته بود: من در مصاحبه با یک خبرگزاری عربی گفتم "برخی بانک‌های بزرگ هنوز به طور کامل با ما همکاری نمی‌کنند"، در صورتیکه باید می‌گفتم کل بانک‌های بزرگ هنوز هیچ همکاری با ما نکرده‌اند! این موضوع الان مشهود است و همه به این موضوع اعتراف دارند؛ تا بانک‌های بزرگ نیایند کارهای بزرگ انجام نمی‌گیرد.

 

سعیدی، مدیرعامل شرکت کشتیرانی جمهوری اسلامی نیز در مقطعی به این معضل اشاره و تصریح کرده بود: یکی از مشکلات که بعد از برجام در مورد نقل و انتقالات مالی و بانکی هنوز پابرجاست این است که بین بانک ها هنوز آن روان سازی انجام نشده و هنوز اراده قوی از طرف بانک های اروپایی برای ارتباط با بانک های ایران وجود ندارد.

 

گفتنی است حل معضل مراودات بانکی و فروش نفت از مهمترین وعده های تیم مذاکره کننده هسته ای در مذاکره با 5+1 بوده است. چنانچه روحانی اسفندماه 94 از لغو همه تحریم‌های اقتصادی، مالی و بانکی که در رابطه با برنامه هسته‌ای ایران بود، خبر داد. به همین خاطر اذعان به باقی ماندن مشکلات در این زمینه را می توان در واقع اعلام شکست برجام از سوی مسئولان سیاست خارجی تلقی کرد.

 

وقتی جای شاکی و متهم عوض می شود

نکته قابل تامل دیگر در گفتگوی اخیر عراقچی، انتساب منشا ناامیدی مردم از برجام به منتقدان بود. وی در پاسخ به این سوال که چقدر معتقدید یکی از علل اعتراضات دی ماه، تامین نشدن توقعاتی بود که مردم از برجام داشتند، گفته است: متاسفانه برخی با برخوردی که نسبت به برجام داشتند، امید و اعتماد به نفس را از مردم گرفتند؛ این اتهام که مرتبا بگوییم آمریکا سرِ ما کلاه گذاشته و برخی از روزنامه‌های ما هم علاقه دارند هر روز این موضوع را تیتر ‌کنند، متوجه همه سیستم است. من نمی‌دانم چطور شده است که برخی هر چه را که خانم شرمن و آقای کری بگویند قبول می‌کنند و بلافاصله از حرف های آنها استفاده می کنند تا به مردم القاء کنند که دیدید سرتان را کلاه گذاشتند!

 

معاون وزیر امورخارجه در حالی منتقدان را مسبب ناامیدی مردم  معرفی می کند که مسئولان دولتی و شخص رئیس جمهور در زمان انعقاد توافق هسته ای، تقریبا تمامی امور مملکت را به برجام گره زده و حتی حل معضل تامین آب کشور را هم منوط به اجرای این توافق عنوان کرده بود. از همین رو منشا ناامیدی مردم را باید در وعده های فضایی دولتمردان در تصویر بهشت گونه از ایرانِ پسابرجام جسستجو کرد و نه پیش بینی دقیق منتقدان برجام.

 

اکنون و با شکست سیاست دولت در اعتماد یکجانبه به آمریکا که تحریم های روزانه علیه کشورمان را به دنبال داشته، بهتر است تا مسئولان سیاست خارجی بجای متهم کردن منتقدان، راه را بر سواستفاده غربی ها از برجام در موضوعات دیگر نظیر توانمندی موشکی و حضور ایران در منطقه ببندند تا شاهد اقدامات تحقیرآمیزی  چون وضع تحریم های جدید سه کشور اروپایی برای باقی ماندن آمریکا در برجام نباشیم.